Oczami Serwala

Oczami Serwala

poniedziałek, 21 września 2020

Oczami Serwala

Informacje o Serwalu


Ten przepiękny drapieżnik zamieszkuje kontynent afrykański a dokładniej tereny położone na południe od Sahary. Niegdyś widywany był również na terytorium gór Atlas, jednakże już od wielu lat nie zanotowania na tym terenie tego gatunku kota. Terenem bytowania Serwala są przede wszystkim wilgotne tereny porośnięte wysoką trawą w okolicach których występują cieki wodne, na których może z łatwością polować na mniejsze ssaki i ptaki. Tereny pustynne czy czysto tropikalne nie są objęte zasięgiem Serwali.
Młody Serwal.

Serwal należy do kotów średniej wielkości. Posiada smukłe, gibkie ciało. Jego kończyny są długie i dobrze


umięśnione co w znacznym stopniu przekłada się na niebywałą zwinność i skoczność tego przedstawiciela kotowatych. Charakterystyczne dla tego gatunku jest posiadanie dużych, ekstremalnie czułych uszu, które potrafią wychwycić najcichsze dźwięki pośród wysokich traw i szumu wiatru. Jednakże to nie jedyna ich funkcja. Z uwagi na swój rozmiar działają również jako “chłodnica” niezastąpiona w gorącym, afrykańskim upale.


Niezwykle wyspecjalizowany aparat słuchu jest niezbędny do znajdowania i określania odległości między ofiarą a drapieżnikiem. To przede wszystkim tym zmysłem kot posługuje się podczas polowania a nie jak mogło by się wydawać – wzrokiem. Głowa jest mała, umiejscowiona na długiej szyi. Futro Serwala jest krótkie jasnożółte ozdobione czarnymi cętkami, co pozwala na wtopienie się w otoczenie, w którym przebywa na co dzień w naturze.


Serwal w życiu człowieka

Serwal jest kotem nadzwyczaj dobrze dającym się oswoić.W Polsce jako pierwszy udowodnił to znany piosenkarz Waldemar Kocoń który swoje serwale trzymam w mieszkaniu. 

Mówił:  Na ogół ludzie trzymają takie zwierzęta w ogrodach, w klatkach, ale mój mieszka ze mną w normalnym mieszkaniu, w bloku - mówił jeszcze przed kamerą Fakt.pl. - Mój serwal waży 22-23 kg i zjada ok 70 dkg mięsa dziennie, więc tak jak większy pies... Nie jest to zwierzę tresowane, choć nauczyłem go kilka sztuczek, by nam się łatwiej razem żyło.

To właśnie ten człowiek dał nam możliwość poznania tego kota , jako wspaniałego domownika.



Odpoczynek Serwala

Dawniej był obiektem polowań. Obecnie jest chroniony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Pod ochroną znajduje się 13 podgatunków (w tym jeden jest na granicy wymarcia), ale tylko 9 na 41 krajów, w których występuje obowiązuje całkowity zakaz polowania.


Ciekawostki:

Ludzie tworzą hybrydy serwali z kotami domowymi (w wyniku takiej krzyżówki powstaje Savannah). Serwal w swoim naturalnym środowisku nie jest tępiony przez miejscowych, nieraz jest wręcz mile widziany jako tępiciel gryzoni. Choć oczywiście nie zawsze tak jest, czasami ludzie widzą w nich tylko morderców hodowlanego drobiu.


Dobrze traktowany przez ludzi  Serwal będzie o wiele lepiej się czuł przy naszym boku niż w zagrożonym naturalnym środowisku. Serwal jest kotem wdzięcznym, który jak widać może być przyjacielem człowieka i może nam pomóc rozwinąć naszą świadomość o dostojnych dzikich kotach.


Kilka zdjęć zostało zapożyczonych dzięki stronie Szkole dla Psów Paula Dzikowicz-Proć
Dziękuje wszystkim za przeczytanie mojego bloga :)